جراحی های عمومی

عمل برداشتن کیسه صفرا

کوله‌سیستکتومی، به عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا گفته می‌شود. این روش رایج‌ترین روش برای درمان سنگ‌های صفراوی است. گزینه‌هایی که برای انجام این عمل پیش روی جراح است انجام عمل به روش سنتی جراحی باز است یا اینکه می‌تواند از روش جراحی لاپاروسکوپیک این عمل را انجام دهد.

کوله‌سیستکتومی به روش باز

  • جراح، برشی در ناحیه زیر دنده‌ای راست ایجاد می‌کند.
  • پس از برش لایه‌های پوست و کنار زدن ماهیچه‌ها، کبد در دسترس قرار می‌گیرد.
  • با استفاده از پارچه پنبه ای مرطوب،کبد و احشاء شکمی کنار زده می‌شوند.
  • سر کیسه صفرا توسط وسیله ای به نام رینگ فورسپس گرفته می شود.
  • به آرامی و به کمک گاز وقیچی ، کیسه صفرا از اطراف کبد آزاد می‌شود.
  • قسمت انتهایی مجرای صفراوی یعنی محل اتصال به مجرای کولدوک مسدود می‌شود.
  • پس از بستن شریان و ورید سیستیک و بریدن آن‌ها کیسه صفرا خارج می‌شود.
  • اگر داخل مجرا سنگ باشد با استفاده از وسایل مخصوص خارج شده و سپس از T تیوب استفاده می‌شود.
  • پس از بستن لایه‌های مختلف شکمی، زخم جراحی با پانسمان مناسب پوشانده می‌شود

 

روش جراحی لاپاروسکوپیک
در این روش با ایجاد سه یا چهار سوراخ ، عمل جراحی با ابزار بسیار ظریفی انجام شده و کیسه صفرا بطور کامل ببرداشته می شود. در این شیوه بدلیل اینکه جدار شکم باز نمی شود ، درد بعد ازعمل بسیار ناچیز است و بازگشت بیمار به کار و زندگی عادی معمولا در طی چند روز پس ازعمل جراحی امکان پذیرخواهدبود. بیمار روز بعداز عمل با رژیم غذایی مایعات وسپس رژیم سبک، ترخیص میشود و تا چندماه که مجرای اصلی صفرا بطور جبرانی کمی گشاد شود بهتر است از مصرف غذاهای چرب وسرخ کردنی پرهیز نماید .

بیمارستان کوثر دارای کادری از فوق تخصص و متخصصین کارآمد، از برترین پزشکان این حوزه می باشد تا شما هموطنان گرامی با مراجعه به این مرکز درمانی بتوانید ضمن دریافت خدمات موردنیاز، هرگونه مشکل و نیازمندی خود را برطرف نمایید. شما می توانید با مراجعه به سایت www.nobat.kowsar-hospital.ir نوبت خود را بصورت آنلاین ثبت نمایید یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 07136141000 تماس حاصل فرمایید.

آپاندیس

به عمل جراحی برداشتن آپاندیس، آپاندکتومی گفته می‌شود. آپاندکتومی یک جراحی اورژانسی بسیار رایج است که برای درمان آپاندیسیت یا عارضه التهاب آپاندیس انجام می‌شود.
انجام عمل اپاندیس در بیمارستان کوثر

عمل آپاندکتومی چگونه انجام می‌شود؟

به طور کلی عمل آپاندکتومی بر دو نوع است: یکی عمل باز و یکی لاپاراسکوپی. پزشک جراح شما روش مناسب برای انجام این عمل را بر اساس عوامل مختلفی از جمله شدت التهاب آپاندیس و سوابق پزشکی شما انتخاب می‌کند.

آپاندکتومی باز

در عمل جراحی آپاندکتومی باز، پزشک جراح یک بریدگی در سمت راست و پایین شکم شما ایجاد می‌کند و از محل همین بریدگی، آپاندیس را از شکمتان خارج می‌کند. سپس جای این بریدگی را با بخیه می‌بندد. در این روش، پزشک شما این امکان را دارد که اگر آپاندیس پاره شده و محتویات آن در داخل حفره شکم پخش شده باشد، حفره شکمی را تمیز کند.
اگر آپاندیس شما پاره شده و عفونت ناشی از آن به سایر اندام‌های داخلی شما سرایت کرده باشد، احتمالاً پزشک شما تصمیم می‌گیرد که جراحی آپاندیس شما را به روش باز انجام دهد. همچنین روش آپاندکتومی باز برای افرادی که قبلاً عمل جراحی باز شکم انجام داده‌اند، گزینه بهتری می‌باشد.

آپاندکتومی لاپاراسکوپی

در عمل آپاندکتومی به روش لاپاراسکوپی، جراح از طریق چند بریدگی کوچک که بر روی شکم شما ایجاد می‌شود، آپاندیس شما را بررسی می‌کند. سپس یک لوله کوچک و باریک از طریق این بریدگی‌ها به حفره شکم شما وارد می‌شود. از این لوله برای باد کردن شکم شما با گاز دی‌اکسیدکربن استفاده می‌شود. این گاز به جراح امکان می‌دهد که بتواند آپاندیس شما را با وضوح بیشتری ببیند.

پس از آنکه گاز دی‌اکسیدکربن وارد شکم شما شد، یک ابزار جراحی به نام لاپاراسکوپ از طریق بریدگی‌های کوچک روی شکم به داخل آن وارد می‌شود. لاپاراسکوپ به شکل یک لوله دراز و نازک است که یک چراغ قوی و یک دوربین با کیفیت بالا در نوک آن تعبیه شده است. این دوربین تصویر داخل حفره شکم را بر روی یک صفحه مانیتور نشان می‌دهد و جراح از این طریق می‌تواند داخل شکم شما را با وضوح بالایی ببیند و ابزار جراحی را به سمت نقطه مورد نظر خود هدایت کند. وقتی که پزشک زائده آپاندیس را در تصویر پیدا کرد، انتهای آن را با بخیه می‌بندد و آن را خارج می‌کند. سپس بریدگی‌های کوچک روی سطح شکم شما تمیز، ضد عفونی، بخیه و پانسمان می‌شود.

جراحی غده تیروئید

جراحی تیروئید به چندین دلیل از جمله :کیست‌های راجعه تیروئید، گواتر، بیماری گریوز و اطمینان از عدم وجود سرطان تیروئید یا درمان آن و ....انجام می‌شود. هدف جراحی تیروئید برداشتن بخشی از غده تیروئید یا تمامی آن است. معمولاً بعد از عمل بیمار یک تا دو شب در بیمارستان بستری می‌شود.
انجام عمل تیروئید در بیمارستان کوثر

جراحی چگونه انجام خواهد شد؟

به شما داروی بیهوشی عمومی تزریق می‌شود که باعث می‌شود به خواب بروید. بالش‌های مخصوص طوری زیر گردنتان قرار داده می‌شوند که سرتان به عقب خم شود. در قاعده گردن برشی به طول ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر ایجاد می‌شود. جراح با استفاده از لنزهای بزرگنمایی محل غده تیروئید و ساختارهای مرتبط با آن را مشخص کرده و تمامی یا بخشی از تیروئید را برمی‌دارد. گاهی اوقات به یک جراحی اضافی برای برداشتن گره‌های لنفاوی و ساختارهای دیگری نیاز است. سپس، برش بخیه زده شده و روی آن با چسب‌های نواری استری استریپ و یک گاز خشک و بانداژ بسته می‌شود. بعد از جراحی به مدت چند ساعت در اتاق ریکاوری باقی خواهید ماند. در مدتی که اثر بیهوشی از بین می‌رود تحت نظر خواهید بود.

 

همورویئد

هموروئید یا بواسیر به اتساع رگ های وردیدی در مقعد گفته می شود که این رگ ها به کنترل مدفوع کمک می کنند . هر گاه این رگ ها متورم شده و همراه با درد باشند اصطلاحاً می گوییم بیمار بواسیردارد.
درمان هموروئید در بیمارستان کوثر

مراحل انجام جراحی

هموروئیدكتومی عمل جراحی سنتی برای برداشتن بواسیر می باشد. در حین عمل بواسیر، شما تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی قرار میگیرید تا متحمل درد نگردید. در اطراف ناحیه ملتهب شكاف ایجاد می شود و ابتدا پزشك عروق محل را می بندد تا خونریزی نكنند و سپس توده را بر میدارد. محل جراحی و عمل بواسیر ممكن است بخیه زده شده و یا باز گذاشته شود و توسط گاز استریل پانسمان شود.
روشی دیگر نیز وجود دارد كه در آن از دستگاه منگنه مخصوصی استفاده می شود كه بدون ایجاد شكاف بواسیر را برداشته و زخم را میبندد. به این روش هموروئیدوپكسی می گویند. افرادی كه تحت این عمل قرار می گیرند پس از عمل بواسیر درد كمتری نسبت به افرادی كه تحت عمل سنتی قرار گرفته اند احساس می كنند. باید بدانید که هزینه این عمل بیشتر است و احتمال عود كردن بواسیر در افرادی كه به این روش عمل میكنند بیش تر می باشد.