زنان و زایمان

زنان وزایمان

 

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی عملی است که برای دیدن اعضای داخل شکم به کار می رود. دوربین نازکی به نام لاپاراسکوپ از طریق ایجاد برش کوچکی وارد بدن شده و امکان انجام معاینه و در صورت لزوم عمل جراحی را بدون نیاز به ایجاد برش بزرگ فراهم می آورد.

مراحل انجام عمل

در ابتدا دارویی بنام بیهوش کننده عمومی به بیمار داده می شود تا در موقع عمل بی هوش بماند (که در این صورت برای کمک به تنفس از لوله یا ماسک تنفس استفاده می شود). البته گاهی بیهوشی (بی حسی) به صورت موضعی انجام می شود که بستگی به وضعیت بیمار و نوع عمل دارد. سپس پزشک برش کوچکی در زیر یا بالای ناف بیمار ایجاد می کند تا بتواند از آن طریق لاپاراسکوپ را به داخل شکم بفرستد. معمولا یک یا دو برش دیگر نیز برای تکمیل عمل ایجاد می شود . سپس از گاز برای اتساع شکم استفاده می شود (این کار مشاهده اعضاء را راحت تر می کند).

سپس پزشک برای مشاهده اعضایی نظیر رحم، تخمدان،لوله های فالوپ و گاهی آپاندیس لاپاراسکوپ را هدایت می کند (دیگر اعضای داخلی مانند کیسه صفرا، روده و کبد را نیز می توان با این راه بررسی کرد). در صورت برخورد به یافته غیر طبیعی ممکن است تکه کوچکی از بافت را نیز برای انجام آزمایشات بیشتر نمونه برداری کند.

سزارین

عمل سزارین  یک نوع زایمان غیرطبیعی است که در آن نوزاد با ایجاد برشی در دیواره شکم و رحم مادر خارج می‌شود. در شرایط ویژه‌ای که زن باردار به دلایل پزشکی توانایی یک زایمان طبیعی را نداشته باشد از روش سزارین که نوعی عمل جراحی است استفاده می‌شود تا زایمان میسر گردد.