تازه های تجهیزات پزشکی

کاردیوفیت

 

تیمی از محققان در حال آزمایش تحریک اعصاب گردن به عنوان درمانی بدیع برای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی هستند که بطور بالقوه به تسکین علائم ناتوان‌کننده این بیماری مانند خستگی، تنگی نفس و آریتمی‌های قلبی می‌پردازد. این دستگاه از یک سیستم سه بخشی متشکل از یک محرک به اندازه ضربان‌ساز و دو رابط برخوردار است. این محرک در زیر پوست قفسه سینه قرار گرفته، یک رابط حسگر درون بطن راست قلب و یک رابط تحریک در اطراف عصب واگ در سمت راست گردن کاشته می‌شود. عصب بزرگ واگ از ساقه مغزی به سمت شکم از هر دو طرف بدن کشیده شده است. این عصب سیگنالهایی را برای تنظیم عملکردهای مختلف بدن مانند ضربان قلب به سراسر بدن و بطور مستقیم به مغز ارسال می‌کند. به محض فعال شدن توسط پزشک، محرک درون قفسه سینه به ارسال پالسهای ملایم الکتریکی به عصب واگ می‌فرستد تا به کاهش ضربان قلب، تنش و حجم کار در عضلات قلبی به منظور بهبود عملکرد کلی قلب کمک کند. رابط حسگر در بطن راست قلب بر تمام تغییرات غیر عادی در فعالیت الکتریکی قلب نظارت کرده و به ارائه بازخورد برای محرک و کمک به واکنش آن می‌پردازد.

 

انگل مد گاردین

يک وسيله قابل کاشت در بدن طراحي شده که AngelMed Guardian® نام دارد و به کاربران آن درباره حمله قلبي بالقوه از طريق ترکيب ارتعاشات، زنگ قابل شنيدن و هشدارهاي بصري هشدار مي‌دهد. آنچه اين دستگاه را متمايز مي‌کند، ترکيبي از حالات هشدار است. هشدار ارتعاشي دو مزيت عمده دارد؛ اول آنکه وسيله نمي‌تواند مانند يک دستگاه قابل حمل پشت سر گذاشته شود و دوم آنکه هشدار ارتعاشي نسبت به ديگر هشدارها راحت‌تر و بهتر احساس مي‌شود. مثلا شايد بيماري لباس زياد پوشيده باشد يا سنگيني‌ گوش داشته يا در يک محيط شلوغ باشد، بنابراين هشدار صوتي را نشنود، پس هشدار ارتعاشي بهتر عمل مي‌کند.

 

موس

 

محققان کانادایی سربندی طراحی کرده‌اند که امکان نظارت بر فعالیت مغزی را بر روی تلفن همراه یا تبلت فراهم می‌کند. این گجت یک دستگاه الکتروانسفالوگرافی (eeg) پوشیدنی بسیار سبک است که امکان نظارت بر فعالیت سیستم عصبی را بصورت لحظه‌ای برای کاربر فراهم می‌کند. نظارت بر امواج مغزی می‌تواند برای آرامش، حفظ تمرکز، ایجاد اعتماد به نفس و کنترل حالت روانی فرد مفید بوده و یک روش آموزشی ساده برای رسیدن و حفظ حالت مطلوب ذهنی باشد. 

سربند muse بصورت بی‌سیم با دستگاه‌های مختلف مانند تبلت یا تلفن همراه هوشمند ارتباط برقرار کرده و کاربر می‌تواند از طریق یک برنامه نرم‌افزاری، فعالیت مغزی خود را نظارت کند. این سربند مجهز به چهار حسگر یکپارچه است که دو حسگر در بخش جلوی پیشانی و دو حسگر نیز در پشت دو گوش قرار می‌گیرند؛ خروجی امواج مغزی توسط حسگرها دریافت شده و داده‌های دریافتی بصورت همزمان بر روی تلفن همراه کاربر نشان داده می‌شود. این برنامه نرم افزاری همچنین شامل تمرینات مختلف مغزی است که در زمان استفاده از سربند انجام می شود.

 

گاماکور

محققان دستگاه كوچكي طراحي كرده اند كه مي تواند به كاهش و درمان سردردهاي ميگرني كمك كنددستگاه GammaCore در ابعاد يك ريش تراش برقي طراحي شده و با دو باتري كار مي كند و با توليد سيگنال هاي الكتريكي به كاهش حملات ميگرن و سردردهاي خوشه‌يي كمك مي كنداين دستگاه در سمت راست گردن بر روي پوست بالاي نبض شريان كاروتيد به مدت 90 ثانيه قرار داده مي شود و يك ژل رسانا بر روي دو بخش مرتبط با پوست، ميزان اثربخشي دستگاه را افزايش مي دهد.
حملات ميگرن به طور متوسط يكبار در طول ماه ايجاد مي شود و زنان بيش از مردان دچار اين نوع سردردها مي شوند. علت دقيقي براي بروز حملات ميگرن تاكنون كشف نشده است، اما كاهش سطح ماده شيميايي سروتونين يكي از دلايل احتمالي سردرد عنوان مي شودسردردهاي خوشه اي از شيوع كمتري به نسبت ميگرن برخوردار است و بيشتر مردان را درگير مي كند و در ناحيه شقيقه يا يكي از چشم ها احساس مي شود.

 

آنژیوگرافی عروق کرونر