روانشناسی

روانشناسی

چگونه اختلالات اضطرابی را درمان کنیم؟

به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، کالج سلطنتی روانپزشکان استرالیا و نیوزیلند (RANZCP) دستورالعمل‌های خود را در زمینه چگونگی درمان اختلالات اضطرابی منتشر کرد. گروه هدف این گایدلاین، بزرگسالان مبتلا به اختلالات پانیک، اختلال اضطراب اجتماعی، یا اختلال اضطرابی منتشر در همه سطوح از نظر شدت است. این گایدلاین با استفاده از مرورهای سیستماتیک، متاآنالیزها و کارآزمایی‌های کنترل‌شده به نگارش درآمده تا بهترین درمان‌ها را مشخص و معرفی کند. 
- مداخلات اوليه عبارتند از مداخلات روانشناختی و مداخله در شیوه زندگی و سپس درمان‌های خاص - درمان شناختی - رفتاری (CBT)، بازدارنده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) یا مهارکننده‌های بازجذب سروتونین - نوراپی‌نفرین (SNRI). مداخلات آموزش روانشناسی و شیوه زندگی به ویژه برای بیماران در وضعیت بحران کمک می‌کند.

- تنفس آهسته به راحتی توسط هر متخصص آموزش داده شود.
- برای هر اختلالی، CBT را برای شرایط خفیف، CBT یا SSRI / SNRI برای درمان های متوسط و درمان ترکیبی را برای شرایط شدید تجویز کنید.
- در صورتی که جایگزین در دسترس نیست یا بر اساس اولویت بیمار، ارائه CBT دیجیتال (از طریق رایانه، تبلت یا گوشی هوشمند) را پیشنهاد دهید.
- عود دیررس با CBTای کمتر است که به ارائه مهارت‌های مقابله‌ای و به طور کلی با CBT به اضافه دارو در مقایسه با هر یک به صورت مونوتراپی بپردازد.

چگونه استرس خود را مدیریت کنیم

نیاکان ما،به هنگام رو به رو شدن با پدیده های تهدید آمیز سرا پایشان را استرس فرا می گرفت،واکنشی عادی که برای ادامه زندگی و تنازع بقاء ضرورتی اجتناب ناپذیر بود.پس از برطرف شدن تهدید،نگرانی و استرس آن ها نیز کاهش می یافت و آرام می گرفتند.

اما انسان امروزی به طور پیوسته با عوامل استرس زا از قبیل:محدودیت زمانی برای انجام کارها،مشکل ترافیک، تعهدات و الزامات خانوادگی و ده ها موضوع استرس زای فردی و اجتماعی رو به رو است که فرصت لازم برای استراحت و آرامش را از او گرفته اند!
در چنین شرایطی،بی تردید آشنایی با شیوه های مدیریت استرس می تواند از افزایش هورمون های استرس زا که از عوامل بنیادی انواع بیماری ها از جمله افزایش فشار خون و عارضه قلبی است،پیشگیری کند.دکتر"مارک هامن"متخصص در زمینه تغذیه بر این باور است که برای کاهش استرس باید از خوردن و نوشیدن مواد غذایی دارای کافئین،الکل و شکر تصفیه شده خودداری شود و به جای آن از پروتئین های مفید،انواع سبزی و چربی های سالم استفاده کرد،تا از این طریق سطح هورمون های استرس زا در بدن کاهش یابد.از طرف دیگر از آنجا که انسان بدون اراده به آنچه می بیند یا فکر می کند،واکنش نشان می دهد،برای پرهیز از افزایش استرس باید تا حد امکان به پدیده های آرامش بخش و مثبت نگاه کند و از فکر کردن به آنچه که موجب احساس تهدید و نا امیدی می شوند،اجتناب نماید و به هنگام انجام کارهای طولانی فرصت های کوتاهی برای تجدید قوای خود بدهد و در اوقات فراغت به تفریحات نشاط آور بپردازد.دکتر"مارک هامن" متخصص در زمینه تغذیه بر این باور است که:"عادت خوب تنفس عمیق کشیدن به هنگام روبه رو شدن با پدیده های استرس زا،بسیار کارساز و آرامش دهنده است،زیرا تنفس عمیق نه تنها اکسیژن کافی در حالت اضطراری به بدن می رساند و باعث شل شدن عضلات سفت شده در اثر استرس می گردد،بلکه ضربان قلب را هم آرام تر و فشار خون را کاهش می دهد."
وی می گوید:ورزش یکی از سریع ترین راهکارها برای کاهش استرس و افزایش میزان هورمون خوب اندرفین در بدن است.خواب کافی،قدم زدن درهوای تازه و آفتاب گرفتن نیز باعث کاهش قابل توجه استرس می شود.دکتر "مارک هامن" تأکید می کند یکی دیگر از راه های مدیریت استرس این است که هیچ وقت خودتان را برای کامل نبودن سرزنش نکنید، قبول کنید که همه انسان ها در توان، زمان و مکان محدود هستند. از همین رو،به توانمندی های خود امتیاز مثبت بدهید و شعار شما این باشد: "من توانا هستم، من می توانم هر کاری را به سرانجام برسانم!".

فوبیا یا ترس مفرط را بشناسید

یک روانپزشک کودک و نوجوان گفت: فوبیا یا ترس و هراس مفرط، اختلال رفتاری است که از دوره کودکی شروع شده و در صورت عدم درمان به موقع احتمال دوام آن تا بزرگسالی خواهد بود.