انجام عمل موفقیت آمیز اسکولیوز پیشرفته در بیمارستان کوثر

به گزارش روابط عمومی بیمارستان کوثر دختر نوجوان خوزستانی که از سال گذشته متوجه بیماری انحراف ستون فقرات خود شده بود، اما بنا به شرایط و دلایل خاص خانواده موفق به انجام اقدامات اساسی برای درمان بیماری خود نگردیده بود در بیمارستان کوثر شیراز توسط دکتر امیر نامداری تحت عمل جراحی قرار گرفت.

 این بیمار پس از گذشت یکسال با مراجعه به دکتر نامداری و گرفتن گرافی از ستون فقرات مشخص می شود که متاسفانه بیماری اسکولیوز وی، نسبت به گرافی مشابه سال قبل، حدود 40 درجه در ناحیه کمر پیشرفت داشته است به طوری که قوس بیمار در ناحیه کمر به بالای نود درجه و در ناحیه قفسه سینه به حدود شصت و پنج درجه رسیده بود. از نظر پزشکان پیشرفت اسکولیوز بیش از حتی 5 درجه طی یکسال قابل توجه و حساس می باشد. این شدت پیشروی علاوه بر به هم زدن بالانس نیم تنه بالایی بیمار ، راه رفتن را نیز برای بیمار با مشکل مواجه ساخته بود.

طی یک عمل موفقیت آمیز چهار ساعته توسط دکتر امیر نامداری فلوشیپ جراحی ستون فقرات بیمارستان کوثر، این دختر نوجوان خوزستانی تحت عمل جراحی قرار گرفت.

دکتر نامداری در خصوص این عمل خاص گفت : این بیماری به علل مختلفی می تواند به وجود بیایید و البته در شایع ترین حالت، علت خاصی ندارد که نوع ایدیوپاتیک نامیده می شود . در این بیماری ستون فقرات شخص از حالت عادی منحرف شده و به شکل c  یا s در می آید و اغلب در سنین نوجوانی ظاهر می شود. با توجه به شرایط سخت بیمار و پیشرفت شدید بیماری اسکولیوز  تصمیم به عمل جراحی برای وی گرفته شد. البته انتظار انجام اصلاح زیادی وجود نداشت چون نخاع به آن حالت انحنا عادت کرده بود. وقتی اصلاح صورت پذیرد ممکن است سیستم عروقی نخاع دچار مشکل شود و آسیب نخاعی نیز اتفاق بیفتد.

در این عمل حساس تعداد پلاتین های زیادی با ظرافت خاص به علت چرخش و انحنای مهره ها کار گذاشته می شود که با پلاتین گذاشتن شکستگی ها و یا جابجایی مهره ها کمی متفاوت بوده و ظرافت بیشتری را می طلبد و در آخر اصلاح نهایی با شیوه های خاص و برنامه ریزی هایی که قبل از عمل صورت می پذیرد به روی بیمار انجام می شود.

لازم به ذکر است در این عمل سنگین و حساس که احتمال آسیب نخاعی بیمار را تهدید می کند، بیمار در حین عمل به هوشیاری بدون درد رسانده می شود و پس از ارتباط کلامی با پزشک و حرکت دادن پاهای خود، بیهوشی مجدد انجام می شود و پزشک را قادر  به ادامه عمل می کند.

خدا را شکر عمل این نوجوان خوزستانی با شرایط مطلوب انجام شد و پس از سه روز بستری از بیمارستان کوثر به سوی خانه روانه گردید.

رای شما به این مطلب چیست؟

+4