جراحی های عمومی

بخش جراحی عمومی و اتاق عمل جراحی عمومی بیمارستان فوق تخصصی کوثر با در اختیار داشتن تجهیزات پزشكی پیشرفته مطابق با آخرین فناوری های روز دنیا، ضمن برخورداری از كادر درمانی متخصص و مجرب و دارا بودن امكانات مورد نیاز درمانی، همراه با رعایت كامل استانداردهای پزشكی و دریافت هزینه کمتر نسبت به سایر بیمارستان های هم رده و عقد قرارداد با اکثر بیمه های درمانی که یکی از خصوصیات مهم و برجسته این مرکز به شمار می آید و ارائه خدمات با کیفیت، با پذیرش بیماران از نقاط مختلف ایران توانسته است به عنوان بیمارستان برگزیده بیماران شناخته شود.

عمل برداشتن کیسه صفرا

عمل برداشتن کیسه صفرا(باز/ لاپاراسکوپی)
کوله‌سیستکتومی، به عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا گفته می‌شود. این روش رایج‌ترین روش برای درمان سنگ‌های صفراوی است. گزینه‌هایی که برای انجام این عمل پیش روی جراح است انجام عمل به روش سنتی جراحی باز است یا اینکه می‌تواند از روش جراحی لاپاروسکوپیک این عمل را انجام دهد.

کوله‌سیستکتومی به روش باز

 • جراح، برشی در ناحیه زیر دنده‌ای راست ایجاد می‌کند.
 • پس از برش لایه‌های پوست و کنار زدن ماهیچه‌ها، کبد در دسترس قرار می‌گیرد.
 • با استفاده از پارچه پنبه ای مرطوب،کبد و احشاء شکمی کنار زده می‌شوند.
 • سر کیسه صفرا توسط وسیله ای به نام رینگ فورسپس گرفته می شود.
 • به آرامی و به کمک گاز وقیچی ، کیسه صفرا از اطراف کبد آزاد می‌شود.
 • قسمت انتهایی مجرای صفراوی یعنی محل اتصال به مجرای کولدوک مسدود می‌شود.
 • پس از بستن شریان و ورید سیستیک و بریدن آن‌ها کیسه صفرا خارج می‌شود.
 • اگر داخل مجرا سنگ باشد با استفاده از وسایل مخصوص خارج شده و سپس از T تیوب استفاده می‌شود.
 • پس از بستن لایه‌های مختلف شکمی، زخم جراحی با پانسمان مناسب پوشانده می‌شود

 

روش جراحی لاپاروسکوپیک
در این روش با ایجاد سه یا چهار سوراخ ، عمل جراحی با ابزار بسیار ظریفی انجام شده و کیسه صفرا بطور کامل ببرداشته می شود. در این شیوه بدلیل اینکه جدار شکم باز نمی شود ، درد بعد ازعمل بسیار ناچیز است و بازگشت بیمار به کار و زندگی عادی معمولا در طی چند روز پس ازعمل جراحی امکان پذیرخواهدبود. بیمار روز بعداز عمل با رژیم غذایی مایعات وسپس رژیم سبک، ترخیص میشود و تا چندماه که مجرای اصلی صفرا بطور جبرانی کمی گشاد شود بهتر است از مصرف غذاهای چرب وسرخ کردنی پرهیز نماید .

بیمارستان کوثر دارای کادری از فوق تخصص و متخصصین کارآمد، از برترین پزشکان این حوزه می باشد تا شما هموطنان گرامی با مراجعه به این مرکز درمانی بتوانید ضمن دریافت خدمات موردنیاز، هرگونه مشکل و نیازمندی خود را برطرف نمایید. شما می توانید با مراجعه به سایت www.nobat.kowsar-hospital.ir نوبت خود را بصورت آنلاین ثبت نمایید یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 07136141000 تماس حاصل فرمایید.

آپاندیس

انجام عمل اپاندیس در بیمارستان کوثر

عمل آپاندکتومی چگونه انجام می‌شود؟

به طور کلی عمل آپاندکتومی بر دو نوع است: یکی عمل باز و یکی لاپاراسکوپی. پزشک جراح شما روش مناسب برای انجام این عمل را بر اساس عوامل مختلفی از جمله شدت التهاب آپاندیس و سوابق پزشکی شما انتخاب می‌کند.

آپاندکتومی باز

در عمل جراحی آپاندکتومی باز، پزشک جراح یک بریدگی در سمت راست و پایین شکم شما ایجاد می‌کند و از محل همین بریدگی، آپاندیس را از شکمتان خارج می‌کند. سپس جای این بریدگی را با بخیه می‌بندد. در این روش، پزشک شما این امکان را دارد که اگر آپاندیس پاره شده و محتویات آن در داخل حفره شکم پخش شده باشد، حفره شکمی را تمیز کند.
اگر آپاندیس شما پاره شده و عفونت ناشی از آن به سایر اندام‌های داخلی شما سرایت کرده باشد، احتمالاً پزشک شما تصمیم می‌گیرد که جراحی آپاندیس شما را به روش باز انجام دهد. همچنین روش آپاندکتومی باز برای افرادی که قبلاً عمل جراحی باز شکم انجام داده‌اند، گزینه بهتری می‌باشد.

آپاندکتومی لاپاراسکوپی

در عمل آپاندکتومی به روش لاپاراسکوپی، جراح از طریق چند بریدگی کوچک که بر روی شکم شما ایجاد می‌شود، آپاندیس شما را بررسی می‌کند. سپس یک لوله کوچک و باریک از طریق این بریدگی‌ها به حفره شکم شما وارد می‌شود. از این لوله برای باد کردن شکم شما با گاز دی‌اکسیدکربن استفاده می‌شود. این گاز به جراح امکان می‌دهد که بتواند آپاندیس شما را با وضوح بیشتری ببیند.

پس از آنکه گاز دی‌اکسیدکربن وارد شکم شما شد، یک ابزار جراحی به نام لاپاراسکوپ از طریق بریدگی‌های کوچک روی شکم به داخل آن وارد می‌شود. لاپاراسکوپ به شکل یک لوله دراز و نازک است که یک چراغ قوی و یک دوربین با کیفیت بالا در نوک آن تعبیه شده است. این دوربین تصویر داخل حفره شکم را بر روی یک صفحه مانیتور نشان می‌دهد و جراح از این طریق می‌تواند داخل شکم شما را با وضوح بالایی ببیند و ابزار جراحی را به سمت نقطه مورد نظر خود هدایت کند. وقتی که پزشک زائده آپاندیس را در تصویر پیدا کرد، انتهای آن را با بخیه می‌بندد و آن را خارج می‌کند. سپس بریدگی‌های کوچک روی سطح شکم شما تمیز، ضد عفونی، بخیه و پانسمان می‌شود.

جراحی غده تیروئید

 

به عبارت دیگر، سرعت کار سلول‌های بدن با هورمون‌های تیروئیدی تنظیم می‌شود.

اگر هورمون‌های تیروئید بیش‌ازحد ترشح شود، سلول‌های بدن سریع‌تر از حد طبیعی کار می‌کنند و فرد به پرکاری تیروئید مبتلا خواهد شد.

 از سوی دیگر، اگر هورمون‌های تیروئید خیلی کم تولید شوند سلول‌های بدن آهسته‌تر از حالت طبیعی فعالیت خواهند کرد که به‌عنوان کم‌کاری تیروئید شناخته می‌شود.

عوامل موثر در بروز بیماری تیروئید

 1. کمبود ید
 2. افزایش سن
 3. ژنتیک
 4. قرار گرفتن در معرض پرتو رادیواکتیو
 5. در زنان بیشتر دیده می شود

جراحی بیماری های تیروئید

هنگامی که غده تیروئید مبتلا به سرطان تیروئید شده باشد متخصصان جراحی آن را از طریق عمل جراحی تیروئید خارج خواهند کرد. البته در مواردی که حتی احتمال سرطان هم زیاد باشد، تیروئید باید برداشته شود. زمانی که اندازه غده تیروئید بسیار بزرگ شود، طوری که باعث فشار روی راه تنفس یا بلعیدن شود که در این حالت نیز جراحی تیروئید باید انجام شود، حتی اگر غده دچار سرطان نباشد.

عمل جراحی تیروئید  با توجه به علت بیماری ، برداشت کامل و یا بخشی از غده تیروئید انجام می شود .

جراحی تیروئید به چندین دلیل از جمله :کیست‌های راجعه تیروئید، گواتر، بیماری گریوز و اطمینان از عدم وجود سرطان تیروئید یا درمان آن و ....انجام می‌شود. هدف جراحی تیروئید برداشتن بخشی از غده تیروئید یا تمامی آن است. معمولاً بعد از عمل بیمار یک تا دو شب در بیمارستان بستری می‌شود.
انجام عمل تیروئید در بیمارستان کوثر

جراحی چگونه انجام خواهد شد؟

به شما داروی بیهوشی عمومی تزریق می‌شود که باعث می‌شود به خواب بروید. بالش‌های مخصوص طوری زیر گردنتان قرار داده می‌شوند که سرتان به عقب خم شود. در قاعده گردن برشی به طول ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر ایجاد می‌شود. جراح با استفاده از لنزهای بزرگنمایی محل غده تیروئید و ساختارهای مرتبط با آن را مشخص کرده و تمامی یا بخشی از تیروئید را برمی‌دارد. گاهی اوقات به یک جراحی اضافی برای برداشتن گره‌های لنفاوی و ساختارهای دیگری نیاز است. سپس، برش بخیه زده شده و روی آن با چسب‌های نواری استری استریپ و یک گاز خشک و بانداژ بسته می‌شود. بعد از جراحی به مدت چند ساعت در اتاق ریکاوری باقی خواهید ماند. در مدتی که اثر بیهوشی از بین می‌رود تحت نظر خواهید بود.

تیروئید غده ی پروانه ای شکل است که در قسمت پایین گردن قرار گرفته است  که مسئول تولید هورمونهای کنترل کننده متابولیسم بدن و تنظیم ضربان قلب برای سرعت سوزاندن کالری می باشد .

عوارض عمل جراحی

 1. عفونت ناحیه عمل
 2. خونریزی و تشکیل لخته
 3. آبسه
 4. طوفان تیروئید
 5. تهوع واستفراغ
 6. احساس سفتی و درد ناحیه گردن
 7. مشکل در بلعیدن
 8. کاهش کلسیم
 9. درد ، ورم و التهاب در ناحیه عمل جراحی
 10. درد گلو
 11. ورم طنابهای صوتی و خشونت صدا

بعد از عمل نیاز به چه مراقبت هایی می باشد ؟ 

 1. از کش و قوس دادن گردن یا کشیدن آن به عقب به مدت 3 هفته خودداری گردد ، تا برش جراحی تحت فشار قرار نگیرد .
 2. به منظور کاهش فشار روی ناحیه برش جراحی، هنگام چرخیدن و حرکت سر، گردن را بوسیله دستها ، حمایت کنید
 3. از انجام فعالیت و ورزش های سنگین  مانند وزنه برداری ، بارفیکس ، شنا کردن ، دمبل زدن ، هل دادن ماشین و .... به مدت 2 هفته  خودداری نمایید  .
 4. ورزش های تماسی مانند ورزش های رزمی به مدت 1 ماه ممنوع است  .
 5. در روز اول مایعات غلیظ  مصرف نمایید .
 6. در روز دوم از غذاهای نرم مانند پوره سیب زمینی و ...  که نیاز به جویدن ندارد مصرف نمایید .
 7. رژیم غذایی معمولی ظرف یک هفته می توانید شروع کنید .
 8. از مصرف مواد محرک مانند :قهوه، مواد حاوی کافئین، الکل خودداری نمایید.
 9. معمولا به پانسمان نیازی نیست.
 10. بخیه ها معمولا جذبی هستند و پس از چند روز در بدن جذب شود اما اگر غیرقابل جذب باشند ، 1 هفته بعد از عمل جراحی، توسط پزشک بخیه ها کشیده می شود
 11. از پماد ویتامین A+D در ناحیه عمل استفاده کنید .
 12. مانع تابش مستقیم افتاب به زخم به مدت 3 ماه شوید.
 13. حمام رفتن بعد از عمل بلامانع است .
 14. معمولا کمی ورم و کبودی ، التهاب در ناحیه برش جراحی وجود دارد کبودی ، برجستگی ، خارش و سوزش در جای زخم ها کاملا طبیعی است که طی یک هفته تا 10 روز برطرف می شود.
 15. سرفه و استفاده از بخور سرد یا گرم جهت خروج ترشحات از ریه کمک می کند و جهت تنفس بهتر توصیه می شود در زمان خوابیدن از سه بالشت زیر سر استفاده نمایید .
 16. برای کاهش تورم طنابهای صوتی و خشونت صدا تا حد امکان کمتر صحبت کنید.
 17. احساس سفتی و درد ناحیه گردن طبیعی است و به مرور از بین می رود ، از کمپرس گرم استفاده نمایید.
 18. درد گلو 10 تا 14 روز بعد از عمل طبیعی است و به مرور از بین می رود .
 19. ممکن است پس از شروع غذا ، کمی مشکل در بلع و احساس پری در ناحیه پایین گردن داشته باشید که بتدریج برطرف می شود.
 20. تهوع و استفراغ طی چند روز برطرف می شود.
 21. از فعالیت جنسی به مدت 1 ماه خودداری نمایید .
 22. در صورتی که غده تیروئید کامل برداشته شده باشد لازم است قرص لووتیروکسین تا پایان عمر مصرف نمایید . جذب این دارو در حالت ناشتا بیشتر است. پس سعی کنید صبحها، نیم ساعت قبل از صبحانه و دقیقا طبق دستورآن را مصرف کنید، به هر پزشکی که مراجعه میکنید حتماً مصرف لووتیروکسین را یادآوری کنید .
 23. بعد از عمل تیروئید احتمال کاهش کلسیم خون وجود دارد ، به همین دلیل قرص کلسیم و مکمل ویتامین دی شروع می شود .
 24. به منظور کنترل دوز داروی لووتیروکسین ، می بایست بر اساس دستور پزشک، آزمایش تی اس اچ انجام دهید .
 25. نمونه ای از بافت ناحیه عمل جهت بررسی آسیب شناسی به آزمایشگاه ارسال شده است و معمولا 7 تا 10 روز بعد جواب آن آماده می شود.
 26. هنگام مراجعه به مطب پزشک جواب آسیب شناسی ( پاتولوژی ) به همراه داشته باشید مگر اینکه طبق دستور پزشک زودتر از آماده شدن جواب نیاز به ویزیت مجدد داشته باشید .

 

در صورت چه نشانه هایی باید به اورژانس و یا پزشک مراجعه کنیم ؟

 • ورم شدید و یا کبودی زیاد و غیرطبیعی در محل جراحی
 • خونریزی از ناحیه عمل
 • قرمزی،تورم،ترشح از ناحیه عمل و تب
 • تنگی نفس ، خارش بدن ، راش / کهیر
 • بی حسی ، سوزن سوزن شدن لب ها و دست ها ، گرفتگی عضلات
 • درد قفسه سینه ، افزایش ضربان قلب ، تنگی نفس ، سردرد شدید ، اسهال ، بی قراری ، لرزش دست
 • تب ، تعریق زیاد ، افزایش ضربان قلب ، هذیان

 

علائم کاهش کلسیم خون را بشناسیم

بی حسی و سوزن سوزن شدن  لب و  دست ها  و گرفتگی عضلات از نشانه های کاهش کلسیم خون هستند که بعد از این عمل جراحی معمولا رخ می دهد .

به منظور پیشگیری پزشک معالج قرص کلسیم و مکمل ویتامین دی را برای شما تجویز می نماید .

اما با توجه به مصرف قرص اگر این علائم را داشتید به اورژانس مراجعه کنید .

 

 

همورویئد

هموروئید یا بواسیر به اتساع رگ های وردیدی در مقعد گفته می شود که این رگ ها به کنترل مدفوع کمک می کنند . هر گاه این رگ ها متورم شده و همراه با درد باشند اصطلاحاً می گوییم بیمار بواسیردارد.
درمان هموروئید در بیمارستان کوثر

مراحل انجام جراحی

 عمل جراحی سنتی برای برداشتن بواسیر می باشد. در حین عمل بواسیر، شما تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی قرار میگیرید تا متحمل درد نگردید. در اطراف ناحیه ملتهب شكاف ایجاد می شود و ابتدا پزشك عروق محل را می بندد تا خونریزی نكنند و سپس توده را بر میدارد. محل جراحی و عمل بواسیر ممكن است بخیه زده شده و یا باز گذاشته شود و توسط گاز استریل پانسمان شود.
روشی دیگر نیز وجود دارد كه در آن از دستگاه منگنه مخصوصی استفاده می شود كه بدون ایجاد شكاف بواسیر را برداشته و زخم را میبندد. افرادی كه تحت این عمل قرار می گیرند پس از عمل بواسیر درد كمتری نسبت به افرادی كه تحت عمل سنتی قرار گرفته اند احساس می كنند. باید بدانید که هزینه این عمل بیشتر است و احتمال عود كردن بواسیر در افرادی كه به این روش عمل میكنند بیش تر می باشد.

اسلیو معده

جراحی اسلیو معده به یک روش درمانی محبوب در میان بیماران مبتلا به چاقی  که به دنبال کاهش وزن هستند، تبدیل شده است. این عمل جراحی تسط متخصصین جراحی عمومی انجام می شود. در این روش با کمک یک جراحی ساده به شرایط ایده‌آل برای کاهش وزن فرد دست می‌یابند که البته دارای کمترین میزان عارضه‌ی بلندمدت احتمالی است. اسلیو معده یک روش جراحی است که با محدود کردن مصرف مواد‌ غذایی منجر به کاهش وزن فرد می‌شود. 

نحوه‌ی جراحی اسلیو معده

پس از ورود فرد به اتاق عمل و وصل کردن دستگاه‌های کنترل نبض و ضربان قلب با گذاشتن ماسک اکسیژن و تزریق ماده‌ی بیهوشی طی چند ثانیه فرد را آماده جراحی می‌کنند. این عمل جراحی می‌تواند با کمک ایجاد یک برش بزرگ در شکم (روش باز) و یا ایجاد چند برش کوچک و با کمک استفاده از ابزار‌های کوچک و یک دوربین برای هدایت جراحی (روش لاپاروسکوپی) انجام شود. در این روش بیش از نیمی از معده برداشته می‌شود و فقط یک معده‌ی لوله‌ای عمودی به اندازه یک موز باقی می‌ماند. سپس معده و شکم از جایی که برش خورده است بخیه و بسته می‌شود.

جراحی بای پس معده

گاهی افرادی که دچار اضافه وزن هستند نمی‌توانند با ورزش کردن، رژیم لاغری و راه‌های دیگر به کاهش وزن خود کمک کنند، در این صورت برخی روش‌های جراحی به این افراد کمک می‌کند که با تغییر در سبک زندگی خود به وزن دلخواهشان برسند. یکی از این روش‌ها عمل بای پس معده است. 
این عمل جراحی تسط متخصصین جراحی عمومی انجام می شود. 

پیش از انجام این جراحی شما بیهوش خواهید شد، درنتیجه هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

  عمل بای پس معده چیست؟

بای پس معده جراحی است که با تغییر نحوه برخورد معده و روده کوچک با غذایی که می خورید به کاهش وزن شما کمک می کند.

پس از جراحی، معده شما کوچکتر خواهد شد. با غذای کمتر احساس سیری خواهید کرد.

 

چه کسانی می توانند عمل بای پس معده انجام دهند؟

 • انجام این عمل برای به هر کسی توصیه نمی شود و تنها برای افرادی انجام داده می شود که شرایط زیر را داشته باشد:
 • کسانی که شاخص توده بدنی آن ها بزرگتر یا مساوی با ۴۰ است .
 • کسانی که شاخص توده بدنی بزرگتر یا مساوی با ۳۵ دارند اما حداقل دو بیماری مرتبط با چاقی دارند. این بیماری ها می تواند شامل موارد مواردی همچون دیابت نوع ۲ ، فشار خون بالا یا بیماری قلبی باشد
 • کسانی که با رژیم و ورزش نمی توانند به وزن سالمی برسند.

 مزایای عمل جراحی بای پس معده

 کاهش وزن سریع و بهبود سلامت و وضع جسمانی برای افرادی که شاخص توده بدنی( BMI) بسیار بالا می باشد

 • مشکلات مفاصل و اختلالات تنفسی مثلآپنه خواب از بین می‌رود و به دلیل رسیدن به اندام متناسب اعتماد  به نفستان افزایش می‌یابد.
 • مقدار مواد غذایی را محدود می کند و جلوی ترشح هورمون اشتها که اصلی ترین علت چاقی است را می گیرد.
 • سطح سوخت و ساز بدن به دلیل کاهش وزن بالا می رود .
 • بهبود بیماریهایی از قبیل دیابت ، فشارخون ، رفلاکس معده

 عوارض احتمالی

 • عفونت ناحیه عمل
 • خونریزی ناحیه عمل
 • خونریزی داخلی
 • کم آبی بدن
 • انسداد روده کوچک
 • سوء هاضمه
 • فتق
 • نشت محل بهم چسبیدگی
 • لخته شدن خون

 آمادگی پیش از عمل بای پس معده

 • در هفته‌های منتهی به عمل جراحی، ممکن است از شما خواسته شود که یک برنامه فعالیت بدنی را شروع کنید و مصرف دخانیات را متوقف کنید.
 • درست قبل از عمل، ممکن است محدودیت‌هایی در خوردن و آشامیدن و داروهایی که می‌توانید مصرف کنید داشته باشید.
 • اکنون زمان خوبی برای برنامه ریزی از قبل برای بهبودی پس از جراحی است.

 حین جراحی بای پس معده

قبل از شروع جراحی، فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.

ویژگی های عمل بای پس معده هر فرد به شرایط وی و اقدامات پزشک بستگی دارد. برخی از جراحی ها با برش های بزرگ در شکم انجام می شود. با این حال، بیشتر آنها به روش لاپاراسکوپی انجام می شود که شامل قرار دادن ابزار از طریق چندین برش کوچک در شکم است.

بعد از ایجاد برشها با روش باز یا لاپاراسکوپی، جراح قسمت بالای معده را برش می دهد و آن را از بقیه معده جدا می کند. کیسه حاصل به اندازه یک گردو است و مقدار بسیار کمی می تواند غذا را نگه دارد در صورتی که  به طور معمول، معده می تواند حدود 3 پیمانه غذا نگه دارد.

سپس جراح روده کوچک را برش می دهد و بخشی از آن را مستقیم روی کیسه ایجاد شده می دوزد. غذا وارد این کیسه کوچک می شود  و بعد مستقیماً به روده کوچک که به آن دوخته شده است می رود. غذا بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک را دور می زند و در عوض مستقیم وارد روده کوچک می شود.

توصیه های بعد از عمل

پس از ترخیص مصرف غذا را به تدریج و با افزایش تحمل ، افزایش دهید .

مصرف شیرکاکائو، شیر قهوه، شیر نسکافه و همچنین مخلوط زرده تخم مرغ و شیر ، چای نبات توصیه نمی شود.

یکساعت قبل و بعد از غذا آب ننوشید .

رژیم غذایی ابتدا با مایعات شفاف شروع می شود ، و پس از گذشت چند روز مصرف مایعات غلیظ ( با غلظت معادل شیر ) و با حجم بیشتر تغییر می کند ، و این روند تا زمانی که تحمل مصرف غذای جامد داشته باشید ادامه می یابد .

از انجام فعالیت و ورزش های  سنگین 

رانندگی و فعالیت شغلی مشورت پزشک خود شروع نمایید .

فعالیت جنسی بعد از برطرف شدن درد شکم بلامانع می باشد .

48 ساعت بعد از عمل حمام رفتن بلامانع است و پانسمان را بردارید .

درد شانه یا قفسه سینه بعد از عمل لاپاراسکوپی طبیعی است ،  در این حالت نفس عمیق بکشید، آرام سرفه کنید و در حد تحمل راه بروید .

علائم کم آبی بدن را بشناسید زیرا نشاندهنده نیاز به مصرف مایعات بیشتر است از جمله  ضعف شدید ، خستگی زیاد ، سرگیجه ، کم شدن ادرار .

 بعد از عمل جراحی در صو رت تنگی نفس ، افزایش ضربان قلب ، درد شکم ،تهوع و استفراغ شدید ، تب و لرز و ترشح چرکی از ناحیه عمل  ، درد قفسه سینه به پزشک مراجعه نمایید .

 

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی
*لاپاراسکوپی عملی است که برای دیدن اعضای داخل شکم به کار می رود. دوربین نازکی به نام لاپاراسکوپ از طریق ایجاد برش کوچکی وارد بدن شده و امکان انجام معاینه و در صورت لزوم عمل جراحی را بدون نیاز به ایجاد برش بزرگ فراهم می آورد.
*مراحل انجام عمل لاپاراسکوپی
در ابتدا دارویی بنام بیهوش کننده عمومی به بیمار داده می شود تا در موقع عمل بیهوش بماند (که در این صورت برای کمک به تنفس از لوله یا ماسک تنفس استفاده می شود).
البته گاهی بیهوشی (بی حسی) به صورت موضعی انجام می شود که بستگی به وضعیت بیمار و نوع عمل دارد. سپس پزشک برش کوچکی در زیر یا بالای ناف بیمار ایجاد می کند تا بتواند از آن طریق لاپاراسکوپ را به داخل شکم بفرستد. معمولا یک یا دو برش دیگر نیز برای تکمیل عمل ایجاد می شود . سپس از گاز برای اتساع شکم استفاده می شود (این کار مشاهده اعضاء را راحت تر می کند).
سپس پزشک برای مشاهده اعضایی نظیر رحم، تخمدان،لوله های فالوپ و گاهی آپاندیس لاپاراسکوپ را هدایت می کند (دیگر اعضای داخلی مانند کیسه صفرا، روده و کبد را نیز می توان با این راه بررسی کرد). در صورت برخورد به یافته غیر طبیعی ممکن است تکه کوچکی از بافت را نیز برای انجام آزمایشات بیشتر نمونه برداری کند.

رای شما به این مطلب چیست؟

+19