جراحی مغز و اعصاب

بخش  جراحی مغز واعصاب بیمارستان فوق تخصصی کوثر با در اختیار داشتن تجهیزات پزشكی پیشرفته مطابق با آخرین فناوری های روز دنیا، ضمن برخورداری از كادر درمانی متخصص و مجرب و دارا بودن امكانات مورد نیاز درمانی، همراه با رعایت كامل استانداردهای پزشكی و دریافت هزینه کمتر نسبت به سایر بیمارستان های هم رده و عقد قرارداد با اکثر بیمه های درمانی که یکی از خصوصیات مهم و برجسته این مرکز به شمار می آید و ارائه خدمات با کیفیت، با پذیرش بیماران از نقاط مختلف ایران توانسته است به عنوان بیمارستان برگزیده بیماران شناخته شود.

عمل DBS جهت درمان بیماری پارکینسون


این بیماری همان لرزش در وضعیت استراحت است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری است اما در جوانان هم دیده می‌شود به‌طور کلی این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول‌های ترشح‌کننده ماده‌ای به نام دوپامین (که یک انتقال دهنده عصبی) است رخ می‌دهد. افزایش نسبت استیل کولین به دوپامین در غده‌های قاعده‌ای مغز موجب علائم ترمور، سفتی عضلات و کندی حرکات می‌شود.

نحوه انجام عمل

عمل جراحی DBS معموال چند ساعت طول می کشد. بیمار دربیشتر زمان جراحی بیدار خواهد بود. برای بیشتر بیماران یک الکترود در هر طرف از مغز قرار داده می شود. یک وسیله نگهدارنده جمجمه بیمار را در حین عمل جراحی ثابت نگه می دارد تا الکترود به طور دقیق در محل خود قرار داده شود. یک سوراخ کوچک در هر طرف از جمجمه ایجاد می شود و الکترود از طریق آن داخل مغز قرارمی گیرد. پس از آن هر یک از دو سیم الکترود از طریق مجرای زیرپوستی به یک دستگاه تحریک کننده متصل می شود که در زیر پوست قفسه سینه قرار می گیرد. تحریک این منطقه مغز می تواند باعث بهبود دوره های ” خاموش شدن ” و کاهش حرکات غیر ارادی شود.

جراحی بسته ستون فقرات 

یک روش غیر تهاجمی برای درمان تنگی ها ، شکستگی ها ، بیماری های دژنراتیو مرتبط با پشت ، کمر و ستون فقرات می باشد.
در این روش ، نیازی به بیهوشی کامل بیمار نمی باشد و معمولا جراح به کمک بی حسی موضعی یا تزریق داروی بی حسی به اطراف ناحیه نخاع که موسوم به اسپاینال می باشد اقدام به جراحی می کند.

نحوه انجام عمل
در روش جدید جراحی ستون فقرات ، جراح متخصص به کمک آندوسکوپ و تصویربرداری همزمان در طول عمل ، از طریق یک برش کوچک به طول یک سانتی متر به فضای بین مهره های ستون فقرات وارد می شود.
جراح پس از ورود به این فضا ، دیسک صدمه دیده را تعویض می کند و همچنین اقدام به تثبیت کردن و به عبارتی پیچ نمودن مهره های ستون فقرات که اصطلاحا فیوژن نامیده می شود می نماید.
لازم به ذکر است که در روش های قبلی نیز جراحی ستون فقرات جهت تعویض دیسک های پاره شده و بیرون زده ستون فقرات از طریق جراحی بسته و آندوسکوپی انجام می شد اما در مرحله فیوژن ، جراح ناچار به باز کردن پوست و عضلات ناحیه ستون فقرات بود و به این منظور می بایست برشی وسیع در بافت های مجاور مهره ها ایجاد می نمود.
در حالیکه در روش جدید جراحی ستون فقرات که پیشتر درباره آن توضیح دادیم ، جراحی به روشی بدون تهاجم و به صورت کاملا بسته انجام می گیرد.

رای شما به این مطلب چیست؟

+7