لامینکتومی، روشی برای کاهش فشار روی نخاع و یا ریشه های عصبی

لامینکتومی به عنوان جراحی رفع فشار (نخاع و ستون فقرا) شناخته می‌شود و فشار وارد بر نخاع یا اعصاب را کاهش می دهد جراحی لامینکتومی معمولاً فقط در مواردی انجام می‌شود که درمان‌های محافظه کارانه‌تر مانند دارو، فیزیوتراپی یا تزریق نمی‌توانند علائم را تسکین دهند و علائم شدید و شدیدتر می‌شود؛ در این صورت پزشکان جراحی لامینکتومی را توصیه می‌کنند..

متخصص مغز و اعصاب بیمارستان کوثر دکتر مهدی خانی در گفتگو با روابط عمومی بیمارستان کوثر گفت:روشی که از دیرباز برای عمل دیسک استفاده می شده به نام "لامینکتومی" بوده که در آن قسمتی از  پشت مهره برداشته می شود که به آن "لامینا" میگویند.

یکی از روش های کم تهاجمی عمل دیسک این است که ما اصلاً هیچ قسمتی از مهره را بر نمی داریم و از فضای بین دو مهره برای ورود به کانال نخاعی و درآوردن دیسک استفاده می کنیم.

متخصص مغز و اعصاب بیمارستان کوثر شیراز افزود: همانطور که گفتیم نام علمی عمل دیسک "لامینکتومی" نام ندارد که از گذشته ها به این نام شناخته می شده. اما در این روش هیچ لامینکتومی (برداشت لامینا) صورت نمی گیرد. ما با استفاده از  میکروسکوپ و ظرافت خاصی رباط وصل کننده دو مهره را از یک طرف جدا میکنیم و قسمتی از آن را بر میداریم تا به فضای دیسک دسترسی پیدا کنیم. در این روش باید بیمار در وضعیت خاصی خوابانده شود تا فضای بین دو مهره بازتر شود و بعد با استفاده از میکروسکوپ اقدام به بقیه عمل جراحی کرد.

 وی اظهار داشت: متاسفانه به دلیل ظرافت و دقت خاصی که در این عمل بکار میرود جراحان بسیار کمی در ایران  اقدام به انجام آن می کنند.

 به گفته متخصص مغز و اعصاب بیمارستان کوثر به طور کلی اگر عمل با این روش انجام شود هیچ آسیبی به مهره ها در عمل دیسک نمی‌رسد. یک برش کوچک ۲ سانتی متری در پوست ایجاد می شود و بیمار بعد از عمل به راحتی به حرکت در می آید و به کار اولیه خود برمی گردد.

وی گفت: در حال حاضر ما در بیمارستان کوثر انجام عمل دیسک را با این روش انجام می دهیم. امید است بتوانیم با این روش خدمت بهتری به بیماران ایران زمین ارائه‌ دهیم.

رای شما به این مطلب چیست؟

0