متن سخنراني استاد دکتر محمود تابنده در مراسم زنده ياد دكتر فرح پيرويان 24 شهريور در باغ نظام پزشکی

درباره ی خانم دکتر پیرویان

پزشکی معتقد به کار پزشکی، علاقه مند به کار، پیگیر بیماری بیمارش، پیگیری یادگیری، دوست کودکان بیمار، یک فرد دلسوز و علاقه مند به حرفه ی پزشکی.

پزشکی که الگو بود و در جهت تعریف جهانی از پزشک خوب، همه این مطالب و بیشتر از آنرا در چند روز گذشته در فضای مجازی و صحبت های حضوری یا اشک و آه از آنهائی که او را میشناختند، شنیده اید.

 من هم مانند شما و بیشتر از شما از دانشجوییش وقتی که همراه پدرش که بیمار من بود و  به مطب می آمد تا این اواخر که به عنوان متخصص قلب اطفال به درمانگاه بیمارستان کوثر می آمد او را می شناختم و با روحیاتش تا حدودی آشنا بودم ولی از دیدگاه من صحبت در مورد فرد رفته و گریه و زاری یک موضوع احساسی است و اگر فکر میکنیم به فرد رفته علاقه داریم باید مدافع کارهایش باشیم.

این مطلب شبیه عشق به حسین است که یا در رفتار ما تجلی می کند یا در احساس ما.

 اگر در رفتار ما باشد با ظلم ستیز می کنیم و اگر در احساس ما باشد در زمانی گریه و زاری و سینه زنی میکنیم و لباس سیاه می پوشیم و زمانش که گذشت خود ظلم می کنیم و از ظالم یا حمایت یا چشم پوشی

از جامعه پزشکی و پزشکان محترمی که این حرفها را میشنوند تقاضا دارم به این نکات توجه کنند شاید که با تغییر که در رفتارمان میدهیم یاد او را زنده کنیم و روحش را شاد

  1. پزشک یک عالم است که فقط برپایه حقایق اثبات شده عمل می کند. ادعائی علمی کامل بودن ندارد و هر زمان براساس گاید لاین همان زمان کار میکند و در مقابل تغییرات مستدل روز مقاومت نمی کند و روش قدیمی خود را تغییر میدهد.
  2. تنها هدفی که دارد بهبودی بیمارش است و از خودگذشتگی دارد برای بهبودی بیمارش ، این به معنای بد زندگی کردن نیست بلکه به معنای اولویت اول بیمار و درمان اوست.
  3. جامعه پزشکی اگر در انجمن پزشکی و نظام پزشکی متبلور میشود باید برای حق این جامعه هماهنگ عمل کند متاسفانه در چندین سال گذشته بعلت بی توجهی خود ما به شئونات جامعه پزشکی آب به آسیاب نادانهای سوء استفاده کن ریخته ایم تا جایی که عده ای بعنوان طب سنتی هر نوع توهینی که می توانند به ما می کنند و ما هم ساکت در لاک خود فرو رفته ایم و اگر نظام پزشکی رسالت خود را انجام دهد اجازه نخواهد داد که در کشور طب سنتی در دانشگاه دوره داشته باشد پزشکان نباید از داروهای گیاهی تجویز نمایند و آب به آسیاب آنها بریزند و آنها را متمول تر کنند تا بر علیه ما از امکانات مالی خود برای ضربه زدن به جامعه پزشکی استفاده نمایند.
  4. آیا شما دارویی یا روشی در طب سنتی برای درمان بیماری های مادرزادی قلبی دارید؟
  5. آیا درمان شناخته شده ای برای سرطان دارید؟

و سوالات فراوان دیگری که همه آنها جوابش منفی است مگر با ادعاهای بی پایه و بی اساس

مطلب دیگر مساله سلامت جامعه پزشکی است

اگر پزشکان و پرستاران و همه کادر درمان در خط مقدم مبارزه با بیماری جهانگیر کرونا هستند وظیفه همه است که از سلامتی این جامعه برای نجات جان بیماران هم که شده حفاظت کامل و در اولویت نمایند اگر پیرویان و پیرویانهای دیگر را از دست داده ایم باید بدانیم که همه ما در این مرگ ها مسئولیم چون از توان خود در ایجاد محیطی امن برای خودمان و همکارانمان استفاده نکرده ایم.

ایجاد مراکز قرنطینه بزرگ برای پیشگیری از گسترش کرونا یک تز شناخته شده جهانی است واکسینه کردن کادر درمان در همه جا در اولویت است . استفاده از واکسن تایید شده از طرفFDA Who و موسسات دیگر کنترل کیفی جهانی واجب است

تزریق دوزهای بوستر سوم و چهارم تا پیدا شدن یک راه حل قوی تر و علمی تر و مورد قبول مراکز علمی جهانی مخصوصا برای کادر درمان و کسانیکه ریسک بالاتری دارند یک باید است و نباید با هیچ بهانه ای به تعویق افتد. اگر این مورد را پیگیری کردیم علاقه خود را به خانم دکتر پیرویان نشان داده ایم و گرنه این جلسه و جلسات مشابه صوری و بی محتواست.

در خاتمه از خانواده محترم دکتر پیرویان عذر خواهی میکنم اگر روش معمولی صحبت در مجالس ترحیم را ندارم ولی بنظرم میرسد که اگر اوهم زنده بود و قرار بود سخنرانی کند همین ها را میگفت.

 

برای همه شما سلامتی و صبر و تحمل و استقامت برای ماندن در خط مبارزه با جهل و نادانی و خرافات آرزو میکنم.

 

دکتر محمود تابنده/24شهريور400

مدیرعامل بنیاد قلب فارس
مراسم زنده ياد دكتر فرح پيرويان در باغ نظام پزشکی شیراز

رای شما به این مطلب چیست؟

+2