آنالیز پیس میکر و ICD| برنامه ریزی مجدد باطری قلب

آنالیز و پروگرامینگ پیس میکر و ICDچیست؟

باطری قلب در زمان های متوالی نیازمند بررسی از نظر کارکرد و سلامت دستگاه می‌باشد که به این عمل آنالیز و پروگرامینگ گفته می‌شود اما به اشتباه و بر اساس یک باور غلط قدیمی اکثر بیماران این عمل را به شارژ دستگاه می‌شناسند..

در مورد آنالیر پیس میکر باید گفت دستگاه‌هایی مثل پیس‌میکر و ICD (دستگاه‌های شوک‌دهنده قلبی) که در بدن بیماران قلبی کار گذاشته می‌شود تا به قلب بیمار مدد برسانند، بایستی به‌صورت دوره‌ای مورد بررسی، آنالیز یافته‌ها و برنامه‌ریزی مجدد قرار بگیرند.

نحوه انجام آنالیز پیس میکر و ICD |برنامه ریزی باطری قلب چگونه انجام می شود؟

طی روند آنالیز قسمتی از دستگاه (هد دستگاه) روی بدن بیمار یا روی لباس بیمار در محل دستگاه باطری قلب گذاشته می‌شود و ارتباط بی‌سیم بین دستگاه آنالیز و باطری بیمار برقرار شده و امکان باز خوانی حافظه باطری قلب و برنامه ریزی مجدد بوجود می‌آید. 

طی آنالیز و پروگرامینگ پیس میکر چه اتفاقی می‌افتد و چه چیزی چک میشود؟

در هر بار برنامه‌ریزی و آنالیز پیس‌میکر یا ICD بایستی پزشک فوق‌تخصص تلاش کند برنامه‌ریزی به نحوی باشد که با کاهش مصرف باتری، طول عمر دستگاه افزایش یابد و در ضمن خطرات متوجه بیمار نشود، این کار نیاز به دانش و تجربه کافی در امر برنامه‌ریزی و آنالیز پیس‌میکر و ICD دارد و امکان دارد در مراکزی که تجربه کافی ندارند برنامه‌ریزی به نحو مناسب انجام نگیرد.

چنانچه در فواصل بین دو برنامه‌ریزی دوره‌ای، مشکل یا حادثه‌ای برای بیمار اتفاق بیافتد (مثلا دستگاه ICD شوک دهد) یا بیمار احساس سرگیجه نماید که اخیرا حادث شده است، ضروری است در اسرع وقت با پزشک معالج جهت برنامه‌ریزی و آنالیز مجدد قرار ملاقاتی ترتیب دهد. پزشک فوق‌تخصص آریتمی می‌تواند با آنالیز یافته‌ها  و اطلاعات ذخیره شده در پیس‌میکر یا ICD، مشکل مربوط به تشخیص، تحلیل و با استفاده از امکانات دستگاه آن را به‌صورت الکتریکی حل کند. گاهی اوقات راه‌حل‌های غیر الکتریکی و یا تغییر در درمانی دارویی پیش خواهد شد.

بیشتر دستگاه‌های پیس‌میکر یا ICD یک سیستم Alert یا هشدار دارند. این سیستم در هر نوع پیس‌میکر یا ICD می‌تواند به‌صورت صوتی (آلارم) یا ویبراسیون (لرزش) بیمار را از وجود یک خطر احتمالی آگاه کند به شرطی که قبلا توسط پزشک متخصص تنظیم و فعال شده باشد و وقتی بیمار از سیستم هشدار یا Alter آگاه می‌ءشود بایستی در فرصت مشخصی به پزشک متخصص آریتمی مراجعه نماید.

مدت زمان انجام آنالیز پیس میکر و ICD چقدر است؟

برخی اوقات ممکن است انجام این برنامه‌ریزی تا 30 دقیقه طول بکشد

آمادگی های لازم جهت انجام آنالیز باطری قلب در شیراز

برای انجام آنالیز یا برنامه‌ریزی پیس‌میکر یا ICD بیمار نیاز به آمادگی خاصی ندارد.پزشک فوق‌تخصصی آریتمی برای تنظیم نهایی بیمار را مورد اکوکاردیوگرافی یا نوار قلب‌های سریال قرار دهد تا در نهایت بهترین تنظیمات را برای پیس‌میکر بیمار انتخاب نماید.

انجام ام آر آی با باطری قلب

پیس‌میکرها و ICD های جدید، محدودیت انجام MRI را که قبلا برای بیماران دارای دستگاه پیس‌میکر وجود داشت، حل کرده‌اند.

بدین ترتیب پیس‌میکرها و ICD های نسل جدید با یک تنظیم یا برنامه‌ریزی توسط پزشک متخصص قلب و فوق‌تخصص آریتمی به‌راحتی می‌توانند تصویربرداری با MRI را انجام دهند و در برخی موارد چند ساعت (معمولا 6 ساعت) بعد از پروگرامینک یا برنامه‌ریزی، تنظیمات دستگاه خود به خود به حالت قبل برمی‌گردد.

ضربان ساز قلب

چه زمانی جهت آنالیز مراجعه نماییم؟

بیماران دارای باطری قلب لازم است بصورت دوره‌ای هر چند ماه یکبار جهت آنالیز مراجعه نمایند. در هر نوبت مراجعه تاریج نوبت بعدی به بیمار اعلام میشود. حال اگر در بین این دو نوبت بیمار دچار علامت شود لازم است مراجعه فوری و زودتر داشته باشد که شامل بروز سرگیجه، ضعف و بیحالی غیر معمول، احساس تپش قلب، زمین خوردن و سنکوپ، ایجاد شوک توسط باطری قلب، بروز درد سینه با تپش قلب، بروز سکته مغزی است

 

مواردی که در آنالیز باطری قلب بررسی می شود

  • یکی از اقداماتی که در چک کردن باتری قلبی مورد توجه قرار می گیرد بررسی مقاومت لیدها (سیم ها) می باشد یعنی بررسی می شود که لید ها  شکسته نشده باشند یا عایق آن دچار مشکل نشده باشد
  • توان ضربان سازی باتری قلبی تعبیه شده چک می شودکه آیا این پیس میکر کا رگذاری شده توانایی ایجاد ضربان قلب را دارا می باشد
  • بررسی می شود که آیا درمدتی که برای بیمار ضربان ساز کارگذاری شده بیمار دچار ایست قلبی شده است یا اینکه مشکل خاصی برای فرد به وجود آمده است؟
  • تمامی موارد گفته شده در باطریق قلبی ذخیره می شود که پزشک شما می تواند این مشکلات را شناسایی کند و درمان مناسب را برای شما انجام دهد.

 

مراکز انجام آنالیز پیس میکر (باطری قلب) و ICD

درمانگاه فوق تخصصی قلب بیمارستان کوثر با در اختیار داشتن تجهیزات بروز دنیا و بهره مندی از پزشکان فوق تخصص کارآمد و متبحر الکتروفیزیولوژی، با تجربه کارگزاری بیش از 6000 عدد کارگذاری ICD و بیش از20970 آنالیز موفق پیس میکر تا کنون مفتخر است که گامی در جهت سلامتی هرچه بیشتر شما هموطنان گرامی داشته باشد افرادی که نیاز به دریافت خدمات مربوط به آریتمی قلب دارند می‌توانند با مراجعه به درمانگاه فوق تخصصی قلب واقع در طبقه همکف بیمارستان کوثر از دریافت اینگونه خدمات فوق تخصصی بهره مند شوند.

 

 

 

 

 

رای شما به این مطلب چیست؟

+7