اکو قلب جنین

با انجام اکو قلب جنین از بروز بیماری های مادرزادی قلبی جلوگیری کنیم

اکو قلب جنین

بعضی از بیماری های مادر و یا جنین ممکن است باعث بروز بیماری های قلبی در جنین شوند که نیازمند بررسی بیشتر و دقیق تر با انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین توسط فوق تخصص قلب کودکان که در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماریهای مادرزادی قلبی˛ اختلالات ضربان قلب و انجام اکوکاردیوگرافی جنین دوره دیده است، ضروری است.

اکو قلب جنین چیست ؟

اکوکاردیوگرافی جنین یک روش تشخیصی برای پی بردن به مشکلات قلب جنین می باشد که عمدتا برای بررسی بیماریهای مادرزادی قلب و نامنظمی های قلب جنین  در مادران باردار و کودکان زیر 18 سال استفاده می شود.

افراد زیر 18 سال در حیطه تخصص اطفال محسوب می شود . البته اگر کسی بیماری مادرزادی قلبی داشته باشد در سنین بالاتر هم به فوق تخصص قلب اطفال ارجاع داده می شوند چون این بیماری از کودکی با این فرد بوده است.

 بیماری مادرزادی قلبی یک سری بیماری هایی هستند که در دوره جنینی به علت عدم شکل گیری کامل قلب به وجود می آید. هنگامی که قلب در حال شکل گیری می باشد  (عمدتا در دو ماهگی ساختار قلب شکل می گیرد)  یک سری عوامل ژنیتیکی یا عوامل محیطی باعث می شوند که ساختار قلب به درستی شکل نگیرد و مشکلاتی رابه وجود بیاورد.اکو قلب جنین در شیراز

این بیماری ها خوشبختانه در رحم توسط انجام اکو جنینی قابل تشخیص هستند و اگر بیماری صعب العلاج باشد به والدین اطلاع داده می شود تا در رابطه با ادامه حاملگی تصمیمات لازم را بگیرند.

بیماری هایی که در دوران جنینی تشخیص داده نشده اند بعدا به مرور به علت صدای اضافه در قلب از سوی همکاران متخصص به فوق تخصص قلب اطفال ارجاع داده می شود که با انجام اکوکاردیوگرافی جنینی و یا سایر روش های تشخیصی اقدام به تشخیص بیماری می کنیم.

یک سری از بیماری ها  اکتسابی هستند یعنی فرد به دنیال عفونت های ویروسی یا علت های دیگر در جریان بیماری سیستمیک، قلب را درگیر می کنند که این بیماران در زیر 18 سال به فوق تخصصین قلب اطفال جهت انجام اکو قلب جنین ارجاع داده می شود.

تفاوت اکوکاردیوگرافی جنین با سونوگرافی در حاملگی

سونوگرافی دوران بارداری با اکوکاردیوگارفی قلب جنین دو تفاوت اصلی دارد.

 1. انجاماکوکاردیوگرافی جنین صرفاً برای بررسی قلب جنین می باشد.
 2. سونوگرافی توسط متخصص سونوگرافی انجام میشود در حالیکه اکوی قلب توسطپزشک فوق تخصص قلب کودکان انجام میشود. سونوگرافی های معمولی و سه بعدی که توسط متخصصین محترم زنان و رادیولوژیست ها انجام میشوند به منظور بررسی سایر اختلالات جنینی انجام میشوند و بنابراین حساسیت ناچیزی در تشخیص بیماری های مادرزادی قلبی دارند.

البته نیاز به توضیح نیست که دستگاه اکوکاردیوگرافی بسیار تخصصی تر از دستگاه های معمول سونوگرافی هستند. هر چقدر دقت دستگاهی که اکوی قلب جنین بالاتر باشد می تواند تصاویر بهتری از قلب جنین ارائه بدهد و به پزشک کمک میکند تشخیص صحیح‌تری داشته باشد.

اکو قلب جنین و تشخیص بیماری های مادرزادی قلب

بیماری های مادر زادی قلبی شایعترین مشکلات جنینی هستند که متاسقانه عموما در بررسی های سونوگرافی دوران حاملگی تشخیص داده نمی شوند و صرفا با انجام اکو کاردیوگرافی قلب جنین در مراکزی که این خدمت را ارائه  میدهند انجام می شود.

در اکو قلب جنین چه چیزی مشخص می شود؟

۱- والدینی که به دلایل مختلف از سالم نبودن قلب جنین و یا مادر باردار بسیار نگران و آشفته می باشند، با انجام اکو قلب جنین (که هیچ ضرری برای جنیین و مادر ندارد ) در صورت نرمال بودن آسوده خاطر میشوند.

۲- با توجه به اینکه اکثر بیماریهای مادرزادی قلب قابل درمان می باشند، در صورت ابتلای جنین به بیماری مادرزادی قلب برنامه ریزی لازم برای انجام زایمان دربیمارستانی که امکانات لازم برای مراقبت و جراحی چنین نوزادانی دارند، بعمل می آید.

۳- بعضی از نامنظمی های قلب جنین (آریتمی ها) پس از تشخیص از طریق اکو با درمان داروی مادر باردار قابل درمان می باشند.

۴- با توجه به اینکه در موارد معدودی بعضی از بیماریهای پیچیده مادرزادی قلب که از نظر درمان مشکل بوده و برای خانواده ها بسیار هزینه بر می باشد ،با تشخیص اکوکاردیوگرافی و از طریق مراجع قانونی نسبت به ختم حاملگی اقدام کرد.

 اکو قلب جنین در شیراز

چه زمانی از اکو قلب جنین استفاده می شود؟|کاربرد اکو قلب جنین چیست؟

انجام اکوی قلب جنین برای کسانی لازم است که پزشک شما تشخیص بدهد که نیاز به این آزمایش است انجام آن برای شما ضروری‌ست. اما به طور کل اکوکاردیوگرافی قلب جنین  برای گروه های زیر توصیه می شود :

 1. سابقه فامیلی ابتلا به نارسایی های مادرزادی قلبی دارند
 2. در خانواده هایی که مادر یا پدر و یا فرزندان سابقه ابتلا به نارسایی های مادرزادی غیر قلبی را داشته اند استفاده از اکوی قلب جنین
 3. مادرانی که مبتلا به یک سری بیماری های متابولیکی از جمله دیابت، فنیل کتونوری و یا لوپوس هستند احتمال ابتلای جنین آنها به نارسایی های قلبی در مقایسه با سایرین بیشتر است.
 4. مادرانی که سابقه سقط های مکرر داشته اند.
 5. مادرانی سابقه نازایی و استفاده از روشهای کمک باروری داشته اند.
 6. مادرانی که سابقه مصرف دارو بخصوص سابقه مصرف داروهای اعصاب را دارند احتمال حاملگی های همراه با نارسایی های قلبی در آنها بیشتر است.
 7. وجود سابقه بیماری های عفونی دوران حاملگی مثل سرخجه، سیتومگالوویروس، آنتروویروس ها و پاروویروس ها.
 8. مصرف داروهای تراتوژن در زمان حاملگی مثل الکل، آمفتامین، ضد تشنج ها، لیتیوم ویتامین A (رتینوئیک اسید)، وارفارین.
 9. وجود یک یافته غیر طبیعی در سونوگرافی معمولی مثل شک به بیماری های قلبی یا خارج قلبی، اختلالات ریتم قلب جنین، هیدروپس فتالیس، ادم پشت گردن جنین، اختلالات مایع آمنیوتیک، کاهش رشد جنین.
 10. تشخیص بیماری های کروموزومی در دوران جنینی.
 11. دوقلویی.
 12. وجود سطح غیر طبیعی از مارکرهای بیوشیمیایی در خون مادر مثل AFP و HCG

این نکته را باید اضافه کرد که موارد اکوی جنینی الزاما به لیست فوق محدود نمیشوند، بویژه همانطور که قبلا ذکر شد بسیاری از بیماریهای قلبی در حاملگی های کم خطر و یا بی خطر رخ می دهند. بنابراین برای اطمینان بیشتر والدین، بررسی کامل و جامع وضعیت بیماریهای قلبی جنینی توصیه میشود.

بسیاری از موارد بیماری های مادرزادی قلبی در دوران بارداری رخ میدهند که هیچ گونه عوامل خطر مشخصی ندارند و این بر اهمیت بررسی اکوکاردیوگرافی دقیق تر و فراگیر تر جنینی می افزاید, بطوریکه بسیاری بررسی اکوکاردیوگرافی قلب را در تمام جنین ها توصیه می کنند.

بهترین زمان برای انجام اکو قلب جنین

انجام اکوکاردیوگرافی جنینی بسته به مورد و نظر پزشک معالج در هر ماهی از بارداری پس از هفته ۱۴ تا انتهای بارداری قابل انجام است. بهترین دوره  ۱۸-۲۴ هفتگی بارداری است اگرچه در مواردی که احتمال نیاز به سقط مطرح میباشد انجام آن قبل از ۱۹ هفتگی توصیه میشود. حساسیت این روش تشخیصی حدود ۸۰-۹۰% میباشد.

با توجه به محدودیت سقط قانونی در ایران توصیه می شود اکو کاردیوگرافی قبل از هفته ۱۹ انجام شود تا در صورت وجود نقایص عمده قلبی بتوان از سقط قانونی جنین استفاده کرد.

آمادگی لازم قبل از اکوی قلب جنین در بارداری

برای انجام اکوی قلب جنین نیاز به آمادگی خاصی وجود ندارد. بهتر است برای انجام این آزمایش هم مانند دیگر آزمایش های دوران بارداری همسر یا یکی دیگر از اعضای خانواده را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشید.

مدت زمان انجام اکو قلب جنین چقدر است؟

برای انجام این آزمایش بین ۳۰ دقیقه الی ۲ ساعت باید زمان در نظر بگیرید.

اکوکاردیوگرافی جنین چگونه انجام میشود ؟| نحوه انجام اکو قلب جنین

پروسه انجام این آزمایش مانند سونوگرافی است. این آزمایش از روی شکم مادر انجام میشود. امواج صوتی از طریق یک وسیله دستی به نام پروب به داخل بدن فرستاده می‌شود. تصاویر ایجاد شده روی مانتیور قابل مشاهده هستند.

تفاوت اکوی قلب جنین با نوار قلب جنین چیست؟‌

در اکو قلب جنین ساختار قلب , دریچه های قلب و عروق بررسی میشوند و مشکلات احتمالی قلب جنین به صورت کامل بررسی میشوند در حالیکه در نوار قلب جنین نظم و تعداد ضربان قلب جنین بررسی میشود. 

آیا انجام اکوی قلب جنین می تواند خطرناک باشد ؟

تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر خطرناک بودن آزمایش اکوی جنینی ثبت نشده است. چرا که  برای انجام اکو از امواج فراصوت با فرکانس بسیار پایین استفاده می شود که هیچ گونه ضرر و عوارضی برای مادر و جنین ندارند.

تفسیر اکو قلب جنین

برای بررسی نتیجه آزمایش اکو باید از پزشک فوق تخصص قلب اطفال کمک بگیرید.

اکو قلب جنین در شیراز

در انجام اکوکاردیوگرافی جنین در شیراز میتوانید به کلینیک فوق تخصصی قلب و عروق بیمارستان کوثر واقع در طبقه همکف بیمارستان مراجعه نمایید.

هزینه اکوی قلب جنین

برای اطلاعات تکمیلی باید این موارد را در نظر داشته باشید که تجهیزات مصرفی , نوع دستگاه , میزان تخصص اپراتور دستگاه اکو می توانند روی هزینه نهایی که شما پرداخت میکنید تاثیر بگذارند.

شایان ذکر است که بیمارستان کوثر شیراز با عقد قرارداد با اکثربیمه های درمانی و دریافت هزینه کمتر نسبت به سایر بیمارستان های هم رده و اراده خدمات باکیفیت تاکنون در جهت رفاه حال بیماران گام برداشت هاست.

نوبت دهی اکو قلب جنین در شیرازجهت رزرو نوبت اکو قلب جنین با همراه داشتن دستور پزشک حضوری به پذیرش درمانگاه فوق تخصصی قلب در طبقه همکف مراجعه نمایید.

مراکز انجام اکو قلب جنین

کلینیک فوق تخصصی قلب و عروق بیمارستان کوثر شیراز که از آن به مرکز قلب نیز یاد می شود با داشتن تجهیزات مدرن و همکاری با پزشکان مجرب و توانمند فوق تخصص قلب اطفال  در تشخیص و درمان بیماری های مادرزادی قلبی همراه شما عزیزان می باشد.

بیماران که به درمانگاه فوق تخصصی قلب بیمارستان کوثر مراجعه می کنند می توانند از پیکج کامل تشخیصی درمانی قلب این مرکز بهره مند شود.

پیکج کامل قلب شامل موارد زیر می باشد.

 • انجام نوار قلب

 • تست ورزش

 • بررسی آریتمی قلبی

 • اکو کاردیو گرافی

 • اکو قلب جنین

 • آنژیوگرافی

 • آنژیوپلاستی

 • تشخیص بیماری ایسکمیک قلبی توسط اسکن هسته ای

 • انجام انواع اعمال تخصصی قلب و عروق

 

رای شما به این مطلب چیست؟

+4